Grupna psihoterapija
Kada govorimo o grupnom tretmanu podrazumijevamo sljedeće tipove grupa:
- Terapijske grupe čiji je cilj olakšati specifične simptome ili probleme članova. Usmjerene su na identifikaciju i tretman emocionalnih ili/i psiholoških poteškoća koje ozbiljno otežavaju dnevno funkcionisanje.
- Psihoedukativne grupe teže promjeni ponašanja i emocionalnih reakcija članova kroz učenje novih načina razmišljanja i istraživanje osobnih vrijednosti i uvjerenja članova.
- Grupe za osobni rast i razvoj imaju za cilj unapređenje intrapersonalnog i interpersonalnog funkcioniranja pojedinaca čije mentalno zdravlje nije neposredno ugroženo.Usmjereni su na poticanje članova da identificiraju, vrednuju i razvijaju svoje osobne snage i potencijale.
- Grupe za podršku se osnivaju za članove koji se suočavaju sa sličnim životnim izazovima. Glavni im je cilj pomoći članovima da umanje doživljaj stresa kroz uzajamnu podršku i dijeljenje načina suočavanja, informiranja i povjerenja.
- Grupe za razvoj vještina su usmjerene na postizanje socijalne kompetentnosti članova kroz grupnu interakciju. Ove su grupe srukturirane na taj način da osiguraju članovima pozitivna iskustva u ovladavanju određenim vještinama, kao što je asertivnost ili djelotvorna komunikacija.
Neke od mogućih tematskih grupa su:
- grupe ansiozno depresivnih klijenta;
- grupe za klijente koji imaju posttraumatski stresni poremećaj;
- grupe trudnica;
- grupe pripreme za roditeljstvo;
- grupe za razvoj roditeljskih vještina;
- grupe za razvoj interpersonalnih i komunikacijskih vještina kod djece i odraslih;
- grupe adolescenata sa poremećajima u ponašanju;
- grupe adolescenata koji eksperimentiraju s psihoaktivnim supstancama;
- grupe klijenata koji pate od hroničnih bolesti;
- grupe klijenata koji trpe nasilje u porodici;
- grupe klijenata koji su pretrpjeli gubitak.
Grupe će se formirati ukoliko postoji dovoljan broj zainteresiranih klijenata.