AVP – Program alternative nasilnoj komunikaciji (Alternatives to Violence Project)
AVP je iskustveni program koji ljudima nudi priliku da se promjene i steknu uvide u svoj način komunikacije sa drugima. Kao takav u Bosni i Hercegovini postoji od 2004. godine.
Misija programa alternative nasilju je orijentisana na osnaživanje i podsticanje ljudi da uče nenasilne vidove komunikacije kroz prvenstveno učenje potvrđivanja sebe, poštivanja drugih, izgradnje timova, saradnje i povjerenja. Temelji se i razvija iz stvarnog životnog iskustva sudionika potičući svakog sudionika na pozitivno mijenjanje samog sebe i svijeta.
AVP je intenzivno iskustveno učenje u dvodnevnim radionicama na tri stepena: osnovni stepen, napredni (drugi) stepen i trening za trenere. Također, nudi jedinstven pristup učenju kroz koji se učesnici mogu zabaviti, zapitati, preispitati i naučiti!
U skladu sa tim planirane aktivnosti i pristup radionici prilagođen je uzrastu (djeci, adolescentima i odraslima) koristeći AVP tehnike, geštalt eksperimente te kognitivno-bihejvioralne tehnike.
Osnovna radionica se primarno usredotočuje na vještine razrješenja konflikta. Iskustvom korak po korak u centar pažnje se stavlja:
- Potvrđivanje – izgradnja samopoštovanja i povjerenja
- Komunikacija – poboljšanje vještina slušanja i asertivnih metoda izražavanja
- Team building/izgradnja tima i kooperacija – razvijanje saradničkih stavova koji izbjegavaju takmičenja i s njim povezane konflikte.
Radionica drugog stepena se usmjerava na procese koji leže u pozadini nasilja. Teme koji se najčešće istražuju su:
- strah – otkriva skrivene strahove koji obično leže u pozadini ljutnje, mržnje ili predrasuda;
- ljutnja – rezultira dubljim razumijevanjem ličnih situacija koje izazivaju ljutnju;
- komunikacija – razvija vještine slušanja i izražavanja, sposobnost komuniciranja u napetim situacijama;
- osvješćivanje predrasuda – izgrađuje svijest o stereotipima i predrasudama u odnosima;
- moć i nemoć – pomaže pojedincima da razumiju strukturu moći i omogućuje ostvarivanje kontakta s vlastitom unutarnjom moći:
- opraštanje – izgrađuje temelj za stvarno pomirenje i oslobađanje od krivice.
Radionice team buildinga/izgradnje tima se mogu kombinovati sa temama srodnim dinamikama koje se mogu javiti unutar timova kao što se vještine nenasilne komunikacija, ljutnja i sl.
Trening za trenere u centar pažnje stavlja izgradnju tima i vještine vođenja. Plan rada sadrži:
- vještine vođenja grupnih procesa – stilovi vođenja, planiranje iskustvenog učenja i razrade vježbi;
- metode timskog vodstva – usmjeravaju se na razvijanje timskog ugovora i kooperativnih stilova vođenja;
- praksu – nudi vježbanje u planiranju, prezentiranju, razradi i evaluaciji cjeline radionice.
Pored prethodno navedenih nivoa, AVP treninzi se mogu izvoditi po željenim tematikama, a u zavisnosti od ličnih potreba i potreba grupe ili tima.
Dosadašnja iskustva po grupama i temama: komunikacija i izgradnja tima (uposlenici firmi i organizacija); vještina komunikacije i slušanja (grupa ljekara); odnos muškarci-žene i nasilje nad ženama (grupa korisnica nevladine ženske organizacije); suočavanje sa stereotipima i predrasudama (učenici srednjih škola iz Sarajeva i Istočnog Sarajeva); strah / ljutnja / ppraštanje (grupa korisnica nevladine organizaije); bazične radionice za studente psihologije, pedagogije, socijalnog rada i prava; bazični, napredni i trening za trenere sa ljudima koji su u tretmanu liječenja od ovisnosti.
Treninge izvode certificirani AVP treneri, geštalt i KBT terapeuti.
Za više informacija kontaktirajte nas putem telefona
+387 61 530 530.